Çöpüme Sahip Çıkıyorum
Eğitimi Hakkında

Değerli Öğretmenimiz,

Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitici Eğitimi sistemi DP World Yarımca ve Çöpüne Sahip Çık Vakfı iş birliğinde, Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü tarafından üçüncü sınıf öğrencileri için hazırlanan Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitimi’nin uygulamaları hakkında öğretmenleri bilgilendirmek ve rehberlik etmek amacıyla hazırlanmıştır.

Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitimi, ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerine çöpün ne olduğu, çöpün doğru yere atılmasının önemi ve geri dönüşüm konularında bilgi vermek, öğrencilerin farkındalıklarını artırmak ve bu konularda tutum değişimi sağlamak amacıyla geliştirilmiştir.

Eğitici eğitimi sistemi, eğitimlerin sınıflarınızda aynı standartlarda yürütülmesi için sizlere gereken bilgileri aktaracak, yol gösterecek ve bize ulaşmanızı sağlayacak şekilde hazırlanmıştır. Alt kısımda bulunan giriş bağlantısını kullanarak sisteme kaydolabilir, kayıtlı iseniz giriş yaparak eğitim içerikleri ve malzemelerine ulaşabilirsiniz.
Katılımınız için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Çöpüne Sahip Çıkmak Ne Demek?

Giderek büyüyen ve dünyamızı tehdit eden çöp sorununa dur demek için çöpümüzü azaltmamız, azalttığımız çöpü de geri dönüşüme yollamamız gerekiyor. Neyin çöp olacağına aslında biz karar veriyoruz. Dolayısıyla çöpümüze sahip çıkmak demek israf etmemek, çöpü azaltmak ve geri dönüşüme göndermek için doğru kutuya atmak demek.

Sıfır Atık

T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından benimsenen Sıfır Atık sistemi, israfın önlenmesini, çöpün azaltılmasını, oluşan çöpün kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan bir atık yönetimi yaklaşımıdır.

Doğal Kaynaklar

Dünyada nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de artış yaşanmakta, bu da doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetmemektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Çöpüme Sahip Çıkıyorum eğitim portalı hakkında aklınıza takılan soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Çöpüne sahip çıkmak ne demek?

Giderek büyüyen ve dünyamızı tehdit eden çöp sorununa dur demek için çöpümüzü azaltmamız, azalttığımız çöpü de geri dönüşüme yollamamız gerekiyor. Neyin çöp olacağına aslında biz karar veriyoruz. Dolayısıyla çöpümüze sahip çıkmak demek israf etmemek, çöpü azaltmak ve geri dönüşüme göndermek için doğru kutuya atmak demek.

Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Portalı nedir?

Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Portalı Çöpüne Sahip Çık Vakfı tarafından DP World Yarımca’nın desteği ve Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanmış olan bir çevre eğitimi platformudur. Bu platform üçüncü sınıf öğretmenlerine ve çöpü azaltmak, geri dönüşüme yollamak böylece doğaya sahip çıkmak isteyen herkese yönelik özel eğitim birimleri içermektedir. Daha fazla bilgiyi Portal Hakkında  sayfasında bulabilirsiniz.

Portaldan yararlanmak için üyelik gerekiyor mu?

Eğitim içeriğini sınıflarında öğrencilerine aktarmak isteyen ilkokul üçüncü sınıf öğretmenlerinin detaylı bir eğitici eğitimi almak için portalın “Öğretmenler İçin” bölümünü kullanarak üye olmaları gerekir. Üye öğretmenler bu bölümde yer alan eğitim videolarından, sunumlardan, eğitim materyallerinden, kitapçıklardan, dijital eğitim sisteminden ve canlı ders ve seminerlerden yararlanabilirler.

Bu konularda sorumlu bir birey olarak bilgilenmek ve çevresinde farkındalık yaratmak isteyenler ise “Herkes İçin” bölümünde bulunan eğitim videosu ve bilgilendirici materyallere üye olmadan ulaşabilir, bunları bilgisayarlarına indirerek kullanabilirler.

Portala kimler üye olabilir?

Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Portalı’nın öğretmenlere yönelik bölümüne yalnızca özel ilkokullarda bulunan üçüncü sınıf öğretmenleri üye olabilir. Eğitimleri tamamlayan öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edilen dijital katılım belgesi alacaklardır. MEB’e bağlı okullarda görev yapan öğretmenler ise eğitimlere Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) sistemi üzerinden ulaşabilirler.

Üçüncü sınıf öğretmeniyim, portala nasıl üye olabilirim?

Öğretmenler için bölümünde yer alan “Üye Ol” butonuna tıklayıp karşınıza çıkacak olan formu doldurarak portala üye olabilir ve profilinizi oluşturarak eğitimlere hemen başlayabilirsiniz.

MEB’e bağlı okullarda görev yapan öğretmenler eğitimlere nasıl ulaşabilirler?

MEB’e bağlı okullarda görev yapan öğretmenler eğitimlere Öğretmen Bilişim Ağı sistemi üzerinden aynı içeriğe ulaşarak eğitimleri alabilirler.

Hesabımdaki bilgileri güncelleyebilir miyim?

Kimlik bilgileriniz hariç diğer bilgilerinizi dilediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz.

Hesabımı silebilir miyim?

Hesabınızı dilediğiniz zaman silebilirsiniz. Ancak eğitimleri tamamlamadan hesabınızı silmeniz durumunda katılım belgesi alamazsınız.

Kayıt sırasında alınan kişisel bilgilerin ne amaçla kullanılıyor?

Kaydınız sırasında alınan bilgiler kimliğinizin ve öğretmen olduğunuzun doğrulanması ve eğitim sistemine girebilmeniz için gereklidir. Bu bilgiler eğitim sisteminin altyapısını sağlayan Enocta dışında hiçbir üçüncü kurum ve kişiyle paylaşılmaz.

Şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

Öğretmenler için giriş sayfasında bulunan şifremi unuttum bölümüne tıklayarak yeni şifre oluşturabilirsiniz.

Sistemden indirdiğim eğitim materyali ve içerikleri başkalarıyla paylaşabilir miyim?

Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim sistemi içeriklerinin tüm hakları Çöpüne Sahip Çık Vakfı’na aittir ve siz öğretmenlerin kullanımı amacıyla tasarlanmıştır. Öğretmenler tüm etkinlik önerilerini ve eğitim materyallerini okullarında / sınıflarında öğrencileriyle birlikte kullanabilir. Ancak bu içerik ve materyaller başka amaçla kopyalanamaz, çoğaltılamaz, içerikten bölümler Çöpüne Sahip Çık Vakfı’nın yazılı izni olmaksızın kullanılamaz.

ÜYE OLUN

İlkokul öğretmenlerini odağına alan Çöpüme Sahip Çıkıyorum platformuna üye olarak birçok eğitim materyalinden faydalanabilirsiniz!