Portal Hakkında

Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Portalı Çöpüne Sahip Çık Vakfı tarafından DP World Yarımca’nın desteği ve Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin katkılarıyla öncelikle çocuk ve gençler olmak üzere toplumda bilinçli tüketim, çöpün azaltılması ve geri dönüşüme yollanması konularında farkındalık yaratmak üzere tasarlanmıştır. Portalda üçüncü sınıf öğretmenleri için eğitici eğitimi sistemi, ayrıca herkese yönelik olarak tasarlanmış bir eğitim modülü bulunmaktadır.

Herkes İçin

Çöpün azaltılmasının, doğru yere atılmasının önemi ve geri dönüşüm konularında bilgilenmek, çevresindekilere bilgi vermek isteyen sorumlu vatandaşlar için hazırlanan akran eğitimi ve diğer materyallere buradan ulaşabilirsiniz.

Eğitim İçeriği

Teknik içeriği Çöpüne Sahip Çık Vakfı tarafından hazırlanan Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Programı, Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü tarafından pedagojik, etkileşimli ve uygulamalı bir yaklaşımla tasarlanmış olup eğitici eğitimi ve sınıf içi eğitimleri olmak üzere iki bileşenden oluşmaktadır. Eğitim içeriği öğretmenlere yönelik, özel olarak tasarlanmış bir klasör içinde tüm uygulama bilgileri, teknik bilgiler ve uygulama malzemelerini kapsamaktadır.

12 farklı etkinlikten oluşan eğitim sistemi, öğretmenler tarafından kendi sınıflarında öğrencilerin etkin rol aldığı yöntemlerle uygulanmaktadır. Eğitim programı 2019-2021 arasında Körfez İlçesi ve Kocaeli genelinde tamamlanmış ve ardından dijitalleştirilerek ulusal ölçekte tüm 3. sınıf öğretmenlerinin kullanımına sunulmuştur.

Bugüne Kadar Neler Yaptık?

EYLÜL 2018

Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitimleri Körfez İlçesi

EYLÜL 2018

«Çöpü Sıfırla» Kart Oyunu

HAZİRAN 2019

Eğitim Programı Revizyonu ve Geliştirme

ARALIK 2019

Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Programı Kocaeli Geneli

ARALIK 2019

«Çöpü Sıfırla» Kart Oyunu

ARALIK 2019

Eğitim Programı Revizyonu ve Dijitalleştirme

EYLÜL 2021

Türkiye Genelinde Yaygınlaştırma